johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

John is a quarterback. This year, he completed 350 passes, which is 70%, percent of all the passes he's attempted this year. How many passes has John attempted
Help me out plz I'll do the same
a 360mg sample of sugar (molar mass of 180 g/mol) is dissolved in enough water to produce 200mL of solution. after the sugar is completely dissolved, you pour
What is the classification for this polynomial? -2gh
Which characteristic is not used to classify stars? size color distance from Earth age
One number is 6 more than twice another. If their sum is 51, find the numbers. Which of the following systems of equations represents the word problem? y = 2x +
21st Century Literature
What's one way we can check our answer to 2 ×10 = 20?
what happens when an electron absorbs energy
what is the sum of 25 and 14?