Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Steve lives in a country which claims to have been the first to adopt Christianity as a state religion. In which country does Steve live?
If you decide to hire a travel agency, your travel partner will assist you with A. filling out business traveler profiles. B. making airline, hotel, and rental
What are two factors that contributed to the rise of a Scientific Revolution in Europe in the mid 1500's?
this is combined in a special way to form glucose in an cell
how did the civil war affect industries in the north?
why did the United States was able to assert itself on the World Stage after WWII?
An intrathecal injection is directed into A. the capsule of a joint. B. the space underlying spinal cord membranes. C. a body cavity. D. the heart.
What is a OT therapist
Which statement is true for all minerals? A.They have a crystalline structure. B.They contain useful metals. C.They are made of silicon and oxygen. D.They are t
what is sum of 5/8 + 5/8