Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Your friend gets to school wearing an outfit straight from the pages of a recent fashion magazine. He says he is dressing like the famous actors in the magazine
what are the different types of gons. (hexagon, octagon, decagon)
Today, a dominating_____ generation of plants has appeared.
A mass of gas has a volume of 4m3, a temperature of 290k, and an absolute pressure of 475 kpa. When the gas is allowed to expand to 6.5m3, it's new temperature
the protestant reformation and the european renaissance were similar in that both
How would I solve this?
Which statement correctly describes the inflammatory response process? A. blood vessels dilate, swelling occurs, phagocytes ingest foreign bacteria or viruses B
r to grow crops. Which of these is the biggest consequence that occurs with excessive irrigation?
What are 3 types of fossil fuels
estimate the product of 15.217 × 9.54