mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

what literary device is the trees dances in the wind
Which of these help create radio waves? (1 point) changing electric and magnetic fields applied at right angles longitudinal waves traveling along the horizonta
Write the ratio in lowest terms in order to decide whether the proportion is true or false. 10/15=5/6
Please ,who can make 2 sentences with phrasel verbs. To drop in , to drop off, to drop on smb. ,to drop out.
Which is the side length of a cube with a volume of 1331 m3?
Metaphor for Julius caeser
What features do all space probes have in common, and what do these features do?
Please help me. I need this for tomorrow
Within visible light, which color has the lowest frequency, or the longest wavelength? A. Red B. Yellow C. Blue D. Violet
Estimate the value of 50.75 x 0.18 Estimate the value of 196 divided by 0.499