tabetaragboreno
tabetaragboreno tabetaragboreno
  • 03-11-2019
  • Mathematics
contestada

Amanda bought 4 shirts and 9 skirts for $168.75. On another day she bought 3 shirts and 12 skirts for $172.50. How much did she pay for 1
shirt and 1 skirt?
​

Respuesta :

Favouredlyf Favouredlyf
  • 03-11-2019

Answer:shirt = $22.5

skirt= $8.75

Step-by-step explanation:

Let shirt be x and skirt be y

4x + 9y = 168.75--------1

3x + 12y = 172.5---------2

Using elimination method

Multiply eqn 1 by 3 and eqn 2 by 4

12x + 27y= 506.25

12x + 48y = 690

Subtracting

-21y = -183.75

y = $8.75

Put in eqn 1

4x + 9×8.75 = 168.75

4x = 168.75 - 78.75

4x = 90

x = $22.5

Answer Link

Otras preguntas

a trait that improves an individuals ability to survive and reproduce in a specific environment is called
log4(x)+log4(x+15)=2
What did Enlightenment thinkers believe predated society and was superior to the laws of the church or the state?
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
why did farmers follow railroads into the texas frontier
In a parallelogram, one angle is 9 times the size of another. Find the measures of the angles.
Use the information to find the length of CD in parallelogram ABCD. The perimeter is 92 cm. AD is 7 cm more than twice AB. (Hint: Sketch the diagram.)
solve the equation for C f=9/5c+32
Which describes the significance of Athens's victory in the Persian Wars? A. Athenians gained new confidence in their own abilities, which led to a golden
3-2i/5i+2 What is the solution?