makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

What was the reason for the Sugar Act of 1764? To keep the colonists safe To pay for war debts To prevent smuggling To raise funds for the colonies
how do you write 0.362 in expanded form
at the pet fair, Darlene's dog weighed 5 times as much as leah's dog. Together, the dogs weighed 84 pounds. how much did each dog weigh? complete the bar model.
Why were Japanese Americans in Hawaii not forced to go to internment camps?
Disruptive selection events select for _______. a. common traits b. genetic uniformity c. camouflage traits d. extreme traits
Simplify the radical expression by rationalizing the denominator. 4 divided by the square root of 21.
Why have wildlife experts only estimated the number of endangered species in the world?
Is 5/8 larger than 5/10
How did fighting between France and Britain in Europe and the Caribbean help the American cause? 1) It freed Spain to ally with Britain. 2) It left fewer Brit
Jill wants to find the quotient use multiplication and distributive property to help Jill find the quotient of 144 divided by 8