mathgeek5
mathgeek5 mathgeek5
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.

Respuesta :

fruitista
fruitista fruitista
  • 03-05-2016
so you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
Answer Link
sam1022
sam1022 sam1022
  • 03-05-2016
Divide $2.00 by 8 and your answer is $0.25
Answer Link

Otras preguntas

A girl pushes a box that has a weight of 450 n up an incline. if the girl exerts a force of 150 n along the incline, what is the mechanical advantage of the inc
A client with schizophrenia is admitted to an acute care psychiatric unit. which clinical findings indicate positive signs and symptoms of schizophrenia?
which of the following is not a way in which the hormone method of birth control prevent pregnancy
what factor is paired with 6 to give 24
A personal brand can grant self-employed individuals with
True or false: Insurance premiums paid by the employer on the employee's behalf are a benefit.
What decimal is equivalent to 4/5
The nurse is caring for a 21-year-old female burn victim. her parents ask why their daughter has to be fed by a nasogastric tube (ng). what would be the best re
What is the difference between flonase and sensimist?
Which statement most accurately describes the satire that exists within chapter 5 of The Adventures of Huckleberry Finn? Twain is satirizing society’s greed by