ambergilmore007 ambergilmore007
  • 01-05-2019
  • Mathematics
contestada

A 9-meter piece of wire costs $8.64. What is the unit price?

Respuesta :

TheStranger
TheStranger TheStranger
  • 01-05-2019

Answer:

$0.96

Step-by-step explanation:

To find the unit price is to find the price of 1 meter.

9m = $8.64

1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96

Answer Link

Otras preguntas

what those this mean
what is a contour interval?
People please help me in this math homework
Anyone know how to do question 4a and 4b?
what number is the opposite of -44
the moon is about 240,000 miles from earth what is this distance written as a whole number multiplied by a power of ten
why was the colony of jamestown successful
what do priest kings and gods have in common
what should you adjust to make your hard hat fit properly?
-3x+3y=-6elimination method