madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

The rain by Jennifer Larson What is the theme of the poem
If I lose 1/10 of something,what fraction do I have left
Find x in each figure (assume the segment across the triangle is parallel to the third side)
train traveling at 60 mph enters a tunnel that is 5 miles long. The train is one mile long. How many minutes does it take for the whole train to pass through th
User Let f(x)=x^2 and g(x)=(x-3)^2+6. There is one line with positive slope that is tangent to both of the parabolas y=f(x) and y=g(x) simultaneously. Find the
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!
Find the value of the variable
7.1×10^25 atom of lithium calculate the number of moles .
convert the following measurement.[tex]3 \: yards \: inhees[/tex]3 yards. inchees​
-18 b/8=13 what is b