alemorachis49 alemorachis49
  • 04-02-2019
  • Mathematics
contestada

Haley buys 9 pounds of apples for $3. How many pounds of apples can she buy for $1?

Respuesta :

asdf334asdf334 asdf334asdf334
  • 04-02-2019

Answer:

3 pounds

Step-by-step explanation:

divide by 3 you get 3 pounds

Answer Link

Otras preguntas

As the minute hand of a large clock forms an angle of 52, the end of the minute hand traverses a distance of 23.5 inches. find the length of the minute hand.
What is the radius of a circle with a sector area of 7pi sq. ft. and an arc whose measure is 70°? 6 feet 10 feet 18 feet
Simplify: 19x – y – 2z + x + 5y + 2z
The pill and contraceptive patch may be used for reasons other than as a contraceptive. What is/are other benefits?
A toy store’s percent of markup is 30%. A model train costs the store $50. Find the markup.$166.67$35$65$15
Explain, in terms of Newton’s Laws of Motion, why it is important to wear your seatbelt. Please, if you can just tell me which law I can take it from there.
I need help!!!PLZ!!!!!
Genes produce ___,as well as RNA intermediates a. DNAb, proteinsc.lipidsd.carboydrates
It takes about four minutes to bake a potato in a 1000 W microwave oven. How much energy is used? Answer: .07kWh
iron oxide can be reduced to metallic Iron by heating it in the presence of carbon balance the following equation then determine the ratio of C to F E in the r