spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

patrick had 1\6 package of cookies he split it with his two how much of the package did each brother get
what is the distance in 6am to 2 am
hey guys!! U think u can help me on this plsss... :)))
PLEASE HELP I DON'T KNOW THIS ANSWER!!!!
450g of chromium (III) sulfate reacts with excess potassium phosphate. How many grams of potassium sulfate will be produced? (ANS: 6.0x10˄2 g K2SO4)
The surprise ending is a figure of speech. True or False
Sunshine's Organic Market sells organic produce. Assume that labor is the only input that varies for the firm. The store manager has determined that if she hire
If f(x) = x2 - 2x, which expression is equivalent to f(i)?
The amount of I3-(aq) in a solution can be determined by titration with a solution containing a known concentration of S2O3^2-(aq) (thiosulfate ion). The deter
what are to decimals you get when you divide 0.4​