justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x in the equation 7x+2x=18? A) 2 B) 5 C) 9 D) 7
(04.04) Please help me, serious answers thanks! Escoge la mejor respuesta. Select the best answer. Me encanta la clase de debate porque tengo que tomar una posi
for an autobiography, which element of your final draft will you consider to evaluate the richness of your details
Help finish this please
Which sentence requires the personal a?Fabián tiene ___ hermano.Marisol obedece ____ reglas.Dile ___ encargado.Tengo ____ amigos.Samuel mira ____ Pedro.
List the conditions in which estrogen is contraindicated.
Which best describes the conflict between Scrooge and the two charity men in "Stave I: Marley's Ghost"? A. The men want Scrooge to go to Christmas dinne
What country leads the region in gender equality as demonstrated by its high percentage of female lawyers and judges?
How do ATP and NADPH connect light-dependent and light-independent reactions in photosynthesis? A. ATP and NADPH are produced in both reactions. B. ATP and NADP
What are the repiratory parts and it's definition ?