sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

What is the importance of understanding Mendel's laws of segregation and independent assortment?
Compare $a decreased by 25% and $1.2a decreased by 40%
which product is irrational
why carbon 12 atom is more stable than carbon 13 isotope?
Which of the following is an effect of both the influenza pandemic of 1918 and World War I? A. the improvement of women’s status in Europe B. the death of mil
Consider the characteristics of the graph. Which statement DOES NOT describe the data set?A)The interquartile range (IQR) is 10.B)The data is skewed right.C)The
solve the equation 5( b+3) = b + 39
I don’t understand this
Write an equation that equals 65
2) A change in the natural sequence of bases in DNA structure is called a