Babydoll719 Babydoll719
  • 03-09-2014
  • Mathematics
contestada

if five notebooks cost $5.25 , how much would three notebooks cost?

Respuesta :

rickyboedeker
rickyboedeker rickyboedeker
  • 03-09-2014
Set it up as a ratio.  $5.25/5 = $1.05 per notebook

Then solve your equation by multiplying the cost by 3.  3 * $1.05 = $3.15
Answer Link

Otras preguntas

Please help due in soon
1. risks are only in a person's mind with no firm facts to back them up. Imagined Positive Negative Harmful
Mario is setting up a new tent during a camping trip. The tent came with 7 feet of rope. The instructions are to use 34.5 inches of the rope to tie a tarp on to
If a 103 pound man can have 1292 mg of a medicine in a day, how much can a 102 pound woman have? (round answer to one decimal place) She can have mg
the amount of money sue needs to pay (m) equals $30 to go to an apple orchard and pick apples plus $5 for every bushel of apples (b) she takes home
18.He….( not/marry) her because she (break) up with him last year.
Q6. This part of the question is for simplifying your work: Make a graph and shadow the interested regions of the inequalities in the given picture. The followi
I need help!!!!True OR False------------------------m - 63 = 37, m = 100?​
On 1st January 2014, a company purchased Machinery for $200,000. Depreciation was charged under the straight-line method 10% p.a. At the end of 2016, the compan
Solve this for me please