AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What are two reasons that cells divide rather than continue to grow indefinitely?
You are required to submit a written report (sr 1) to the dmv within 10 days _______________.
estimate 4.92 + 2.18 x 7.31
If f(x)=2x^3-6x at what point on the interval is the curve parallel to the secant line
Maria has 14 dolls. Bella has 5 more dolls than Lindsay. How many dolls do they have altogether?
I need help with this
El poema Cantar el Mío Cid fue ________ como la primera obra del lenguaje puro castellano, que hoy en día se llama el español. vista visto vistos vista
Los críticos han reconocido al Barroco como una imposición imperial sobre las colonias españolas subyugadas y como una expresión localizada de resistencia a con
What is the 2nd phase of cellular respiration? what happens?
Using an ordered alphabet of 26 letters, how many ways are there to choose a set of six letters such that no two letters in the set are adjacent in the alphabet