vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

Who was the African-American who called the war with Mexico disgraceful and cruel? Why?
Mary is making a pinata that has a ball-like shape. The pinata has a surface area of 40 feet. Use the formula for the surface area of a sphere: (S=4πr^2) to fin
If the circumference of a baseball is 24 cm what is the volume of the object
Who were the Britons fighting against in the middle ages?
Simplify 2(5x-3)-(2x+4), 24x-12y+40÷4, (2x)(3y)+2(-xy)
What part of the cell function as factories to produce proteins???
How do u do this ??? Alistair buys an antique chair for £600. It is expected to increase in value at the rate of 4.5% each year. How much is it expected to be w
Who were the 'KKK' and what were there intentions? (Teacher didn't tell me)
8k-1=15 ? Help I have a question were we have to work this out what do I do?
what two large alliances took shape before the beginning of world war 1