whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One baseball costs $2.99. A bin of 12 baseballs cost $34.99. Is it cheaper
per baseball to buy 1 or 12?

Respuesta :

sammantha27 sammantha27
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 . If you bought 1 baseball 12 times it would be $35.88
Answer Link
ayomidekempharris
ayomidekempharris ayomidekempharris
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 baseballs because if you buy 1 you would have to double up, if you bought it 12x it would b 35$ and some change.
Answer Link

Otras preguntas

What is the first step in solving this system of equations? 2x – 5y = 7 3x + 7y = –3
How much stronger is a 5.0 earthquake than a 4.0?
Explain how DNA, which is six feet long, can be stored in the nucleus of a tiny human cell.
what do abreviation after a word in the dictionary tell you about the word
Which expressions are equivalent? A.3x-7y and -7y+3xB.3x-7y and 7y-3xC.3x-7y and 3y-7xD.3x-7y and -3y+7x
which of the following groups ranked highest in the spanish colonial caste system
f a ball is tossed straight up into the air, at what position is its potential energy the greatest? when it approaches the top of its flight when it begins to f
What has recently challenged Florida’s water supply?
48 successful students is 80% of what number of students?
Simplify 11x − (2x2 + 8x)